در متعه، زن و مرد پس از شناخت یکدیگر و صحبتهای اولیه در صورتی که هر دو طرف به این امر راضی باشند مدت زمان و همچنین میزان مهریه را خودشان به صورت توافقی تعیین می‌کنند. در متعه زن و مرد باید به صورت عربی یا فارسی متن صیغه رابخوانند.

زن میگوید: «زوجتک نفسی فی المُدة المَعلومة علی مِهر المَعلوم» و مرد نیز جواب می‌دهد: «قَبِلتُ».

متن صیغه به فارسی:

زن میگوید: «من خودم را به عقد ازدواج تو درمی‌آورم برای مدت زمان مشخصی و با مهریه مشخصی» و سپس مرد بلافاصله می‌گوید: «قبول دارم».


 مدت زمان و مبلغ مهریه باید قبل از خواندن متن صیغه مشخص شود. در متعه اگر دختر باکره باشد باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد? ولی اگر باکره نباشد، نیازی به اجازه ندارد. متعه در مذهب شیعه (آنان که بر این باورند که امام علی امام اول شیعیان و جانشین رسول گرامی اسلام است) امری مستحب موکد است و بر آن تاکید شده‌است و ائمه اطهار نیز از آن به نیکی یاد می‌کنند و آن را یادگار رسول الله میدانند و بیش‌تر به آن عمل می‌کردند. همچنین مرد مسلمان می‌تواند با زنان اهل کتاب مانند مسیحیان و یهودیان نیز متعه داشته باشد. ولی زن مسلمان (شیعه) فقط با مرد مسلمان می‌تواند ازدواج موقت بکند.

بنابر نظر بعضی از مراجع شیعه «برای دختر رشیده اذن پدر در متعه ضرورتی ندارد»[??]پس از تعیین مدت زمان عقد و مهریه، با خواندن صیغه? عقد زن و مرد به یکدیگر محرم می‌شوند.

ثبت نام در این پایگاه :

++ثبت نام ازدواج موقت (شهرهای تهران و قم)

++ثبت نام ازدواج موقت (شهرهای به جز تهران و قم)

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 آذر 1389    | توسط: حاج رضا نادری     |     | نظرات()