زمان ازدواج موقت می تواند از چند ساعت تا چند سال باشد.

ما دو نوع ازدواج داریم؛ دائم و موقت. یکی از فرق های ازدواج موقت که یکی از قوانین درخشان اسلام است با ازدواج دائم محدودیت ازدواج موقت به زمانی مشخص است . این زمان می تواند چند ساعت،چند روز،چند هفته،چند ماه و یا چند سال باشد.

ازدواج موقت به ویژه برای نسل امروز ، جوانان و افرادی که به هر نحوی از همسر خود طلاق گرفته اند توصیه و تاکید می شود تا علاوه بر رفع نیاز طبیعی جسم، رضایت خدا را نیز در پی داشته باشد.

در حدیثی از معصوم علیه السلام آمده است : زن و شوهری که با هم ازدواج موقت نموده اند ، نگاه شان به هم،نزدیک شدنشان به هم و ... هزاران ثواب و پاداش اخروی و نعمت و گشایش در دنیا به دنبال دارد،

در این حدیث معصوم علیه السلام آنقدر ثواب و پاداش برای ازدواج موقت ذکر می کند، که انسان ناخودآگاه به این فکر می افتد که تمام اعمال و عبادات را رها کند و به سراغ ازدواج موقت رود.

در آخر حدیث معصوم علیه السلام می فرماید : و آنگاه که غسل می کنند خداوند متعال به تعداد موهای بدن آنها که آب بر آن جاری می شود گناهان آنها را می بخشد و آنها را می آمرزد.

راوی شگفت زده می پرسد : به تعداد موها ی بدن ؟ فرزند رسول خدا اینچنین پاسخ می گوید : آری به تعداد موها.

جزئیات دقیق این حدیث شریف و سایر احادیث و موضوعات را در پست های قبلی مطالعه بفرمایید.

ثبت در شناسنامه

از لحاظ شرعی ازدواج موقت نیازی به ثبت در شناسنامه و یا سایر مراکز ندارد، چنانچه زن و مرد قلباً راضی به ازدواج موقت باشند و احکام اسلامی که واضح و ساده اند، رعایت شود آنها زن و شوهر شرعی و قانونی همدیگرند.

از نظر احکام مترقی و پیشرفته ی اسلام که خداوند متعال به وسیله ی جبرائیل بر قلب نازنین نبی بزرگوار  اسلام نازل فرموده، برای ازدواج موقت کافی است زن و شوهر به احکام اسلامی که مختصراً در این وبلاگ آمده است و در تمامی رساله های عملیه ی مراجع بزرگوار تقلید وجود دارد آگاهی داشته باشند و با رعایت آنها ازدواج نمایند.

سایر موارد مانند ثبت در شناسنامه و ... وضع شده ی بشر است و در حکم خداوند تاثیری ندارد، امروزه زن و شوهر می توانند خودشان صیغه ی ازدواج موقت را بخوانند و با هم ازدواج نمایند.

برای محکم کاری هم می توانند آن را در یکی از مراکز ثبت رسمی کشور و شهر خود که مایل اند  ثبت نمایند، گرچه هیچ لزوم شرعی ندارد.

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 آذر 1389    | توسط: حاج رضا نادری     |     | نظرات()